A kávé története

A kávé története

A napjainkban már nagyon elterjedt ital, amit reggelente előszeretettel fogyaszt szinte minden felnőtt nem más, mint a kávé. Manapság már a fiatalabbak körében is hatalmas népszerűségnek örvend, bár túlzott fogyasztása nem egészséges. Koffeintartalma miatt élénkítő hatással bír a szervezetre, valamint különböző betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenthetik.

De honnan is ered a közkedvelt kávé?

Ahogy sok más dologhoz, a kávéhoz is kapcsolódnak legendák. Az egyik legismertebb a kecskékről szóló, miszerint egy pásztor megfigyelte, hogy ha a kecskéi napközben egy bokor piros bogyóit eszik, akkor egész éjszaka ébren maradnak. Miután beszámolt erről a közelben lakó szerzeteseknek, ők is elkezdték fogyasztani az ébren maradás céljából. Legelőször gyógyszerként Avicenna használta i.sz. 1000 körül. Ekkor még egy néven nem nevezett, élénkítő hatású, keserű italként tartották számon. A kávécserje az etiópoknak köszönhetően vált ismertté, ugyanis egy etióp tartományból, Kaffából származik, innen terjed el a környező területeken. Az európai országokba pedig a törököknek köszönhetően vált szokássá fogyasztása a XVI.-XVII. században. Mivel igen drága terméknek számított, így azzal is megpróbálkoztak, hogy honosítják az európai gyarmatokon. Manapság már a világ minden táján fogyasztják és ahol adottak a körülmények, ott termesztik is. Az idő elteltével egyre több kávétípus jelent meg szerte a világban. A legismertebbek közé tartozik például az espresso, a latte macchiato, a cappuccino, valamint az espresso lungo (magyarul hosszú kávé), de az americano is kezdi meghódítani a kávézókat világszerte. Már a korábbi időszakokban is közkedvelt volt, hogy az emberek összeültek és egy forró kávé mellett beszélgetve töltötték idejüket.

Az emberek véleménye megoszlik abból a szempontból, hogy egészséges-e a kávé vagy épp ellenkezőleg. Több kutatás is kimutatta, hogy vannak jótékony és káros hatásai.

Mire jó a kávé?

·         kutatások kimutatták, hogy a férfiak körében napi 1 csésze kávé fogyasztása, a rákövetkező 10 évben csökkentheti a Parkinson-kór kialakulását

·         napi 1 csésze kávé akár a májrák kialakulását is csökkentheti

·         számos tanulmányban megállapították, hogy a kávénak vérnyomásemelő hatása is lehet

Miért kell vigyázni a kávéfogyasztással?

·         napi 5 vagy több csésze kávé fogyasztása jelentősen növelheti a szívkoszorúér-megbetegedéseket

·         a magas vérnyomással rendelkezőknek fokozottan figyelni kell a kávéfogyasztásra vérnyomásemelő hatása miatt

·      vannak bizonyos gyógyszerek, amik felszívódását nagyban befolyásolhatja akár egy csésze kávé is, ezért érdemes áttanulmányozni az egyes gyógyszerek betegtájékoztatóját, hogy szabad-e kávét, vagy bármilyen koffein tartalmú italt fogyasztani

 

Ma már szinte a világ bármely pontján járunk, biztosan van minden városban legalább 3 kávézó, ahol számtalan fajtájú, színű, ízű kávé közül választhatunk. Szerencsére azoknak sem kell nélkülözni a kávét, akik valamilyen okból kifolyólag nem ihatnak koffein tartalmú italokat, hisz ugyanúgy, mint a koffeines változatokból, úgy koffeinmentes fajtájából is tengernyi íz közül válogathatunk.

Kapcsolódó termékek

Pörkölt szemes kávé Chilis csoki250g

Utolsó 2 db raktáron
4.055 Ft
Kívánságlistára teszem